Vanarama Nacionalna Liga – najava plej-ofa

Pred start plej-ofa Nacionalne lige, interesantno je da je malo bivših članova Fudbalske lige u njemu. Tačnije, samo je Reksam nekada igrao u Fudbalskoj ligi. Ostali timovi za sobom imaju neverovatan napredak: Solihal Murs, AFC Fajld, Herogejt Taun, Salford Siti i Istli – radi se o timovima koji su usled velike količine para došli u situaciju u kojoj se nalaze i nikada nisu igrali u ligi iznad ove. Možda je to najveća razlika između ovogodišnjeg plej-ofa i ranijih sezona.

Čeka nas neverovatno zanimljiv plej-of u Vanarami da nisam mogao da odolim da ne napišem tekst. Klubovi su potpune suprotnosti od nastanka, načina igre pa sve do geografije.

Nadam se da ste već upoznati da plej-of u Vanarami nije kao u ostalim ligama. Naime, ovde drugoplasirani i trećeplasirani čekaju u polufinalu plej-ofa pobednike od duela četvrti – sedmi i peti – šesti. U ovom slučaju Solihal i Salford su ti koji imaju lakši put i manje utakmica.

Predstaviću svaki klub po mestu na kojem su završili na tabeli.

  1. SOLIHAL MURS (86 poena, + 30 gol-razlika)

Tim koji je prošle sezone ušao u ovaj rang i završio 18. na tabeli napravio je nenormalan napredak vođen legendom engleskog fudbala, Timom Flauersom. Igraju na Damson Parku od samo 3 050 mesta, a klub je osnovan 2007. godine. Postoje planovi da se kapacitet proširi na 4 313 mesta, što će se gotovo sigurno desiti. Ne moram ni trošiti reči da nemaju nijedan trofej niti neku posebno zanimljivu istoriju kada je moja mala sestra od ujaka starija od kluba. U klubu imaju samo jednog stranca, a to je Adi Jusuf iz Tanzanije, svi ostali su englezi.

Solihal Murs je imao neverovatnu transformaciju za samo godinu dana. Prošle godine jedva sačuvali status u ligi, a ove do poslednjeg kola bili u borbi oko titule. Murs nije ovde slučajno. Jesu se oni prošle godine borili za opstanak, ali su u klub pred start sezone ušli investitori koji su za cilj imali plasman u Ligu 2. Solihal je baš krojen igračima za ovaj rang. Luk Maksvel je igrao odlično u Kiderminsteru, uzeo ga je Birmingem, tamo nije baš puno prostora imao, ali zato sada u Solihalu igra fenomenalno. Deni Rajt je prekaljni napadač za ovaj rang, kao i Nejtan Bliset, Kajl Stori, Daren Karter.. odličan spoj igrača sa sve Timom Flauersom na klupi. Za klub koji je osnovan 2007. godine plasman u Ligu 2 bi bilo nešto neverovatno. Ono što je interesantno kod njih, oni za razliku od ostalih ekipa, nemaju nego baš efikasnog strelca, ali su im svi igrači podjednako raspoloženi.

Sam grad Solihal nalazi se u Zapadnom Midlendsu i ima oko 120 000 stanovnika. Oni su jedna od 7 opština u ovoj regiji, nalaze se tačno između Birmingema i Koventrija. Mnogo fudbalera je rođeno i poniklo ovde, a neki od njih su: Zet Najt, Džejms MekFejden, Vil Grig, Endi Taunsend i Krejg Gardner. Odavde je i poznati voditelj „Top Gear“-a Ričard Hamond, glavni vokal Blek Sabata, Toni Martin, poznati stand up komičar Geri Dilejni i glumica Lusi Dejvis.

Solihal u Božićnoj idili

  1. SALFORD SITI (85 poena, + 32 gol-razlika)

Salford je poznat po tome što Mančesterove Bebe ili Generacija 92′, zovite ih kako god, imaju većinu vlasništva nad klubom. Da to razjasnimo: Fil Nevil, Geri Nevil, Niki Bat, Pol Skols, Rajan Gigis i Dejvid Bekam imaju po 10% kluba, a ostalih 40% poseduje Piter Lim, Singapurski biznismen.

Ovo je Salfordu prva sezona u Vanarami ali sa novcem sa kojim su ušli apsolutni su favoriti za promociju. Menadžer im je Grejem Aleksander, koga poznajemo kada je vodio Flitvud i Skantorp u Ligi 1, a doveli su i vrhunske igrače za ovaj rang. Deni Lojd je došao iz Piterbora, Rori Gafni iz Bristol Roversa, a Nejtan Pond iz Flitvuda. To je sve iz Lige 1, dakle dva ranga iznad ovog. Uz to sve dodajte i Adama Runija, koji je igrao Škotski Premijeršip u Aberdinu i to redovno bivao dvocifren. Dali su mu nedeljnu platu od oko 3,000 funti koju nemaju ni neki igrači u Ligi 1, a Adam Runi je opravdao uloženo, postigao je 22 gola i najjače je oružje ekipe. Salford ide direktno u polufinale plej-ofa gde čeka pobednika meča između Reksama i Istlija. Sve sem plasmana u Ligu 2 je neuspeh.

Klub je osnovan 1940. ali nije bio značajan na fudbalskoj mapi Engleske nikada. Igraju na Mur Lejnu kapaciteta 5 106 gledalaca, od čega je  2 246 pokriveno stolicama. Salford spada pod širu oblast Mančestera i ima oko 250 000 stanovnika. Zanimljivo je da na svakoj domaćoj utakmici igrači izlaze uz pesmu „The Pogues – Dirty old town“, koja je prepev, naravno, a MekKol ju je napisao inispirisan svojim odrastanjem u Salfordu.

  1. REKSAM (84 poena, + 19 gol-razlika)

Samo jedan poen manje od Salforda ali mnogo teži put ima Reksam. U sezoni 2007-08 pali su 5. rang nakon 87 godina u profi fudbalu i nikako da se vrate, pre toga nikada nisu bili tako nisko. Najviše vremena u svojoj istoriji bili 3. rang, a od 1978. do 1983. čak su igrali u drugoj ligi. Prošle sezone bili su 10. na tabeli Vanarame. Enigma od ekipe. Problem u poslednje dve sezone predstavljaju im treneri, ne da im fale, nego taman krenu da beleže dobre rezultate neki jači klub im ga pokupi. Prošle godine Dina Kejtsa uzeo Voslol baš pred plej-of, došao Sem Rikets umesto njega. Onda Šruzberi uzeo Sema Riketsa tokom sezon i trenutno ih vodi bivši igrač Brajan Hjuz. Njima je ovo 11. sezona u Konferenciji i peto učešće u plej-ofu. Nepotrebno je reći da već nekoliko godina očajnički žele beg iz ove lige. Reksam je sinonim za 1:0 utakmice. Tvrdo se igra, malo golova se postiže, napad im je najslabiji od svih timova iz vrha. Postigli su samo 58 golova, što je i odlično, imajući u vidu da u prethodna dva šampionata brojku od 50 nisu mogli da prebace. Imaju finu ekipu. Dosta igrača zna kako izboriti promociju iz ove lige, jer su to ranijih godina radili. Da se nadigravaju ne znaju, ako ubiju utakmice na malo golova imaju šansu da odu gore.

Reksam AFC je nastao 1864. najstariji klub u Velsu je i 3. najstariji profesionalni klub na svetu. Od 2011. klub je u vlasništvu navijača. Igraju na Rejskors Graundu koji prima 10 771 navijača. Ovo je i najstariji stadion na svetu na kome igra reprezentacija, makar i ponekad. Nadaleko je poznato njihovo rivalstvo sa Česterom i njihov „Cross-Border“ derbi. Robi Sevidž i Mark Hjuz su javno priznali da su navijači Zmajeva, a ovde je rođen i Tom Lorens, zvezda Derbi Kauntija.

Sam grad je u severnom Velsu i ima oko 60 000 stanovnika. Kada vidite ove sve podatke izgleda kao da je Reksam zalutao ovde u plej-of sa ovim „novim“ klubovima, iliti klubovima koji se tek dižu i treba tek da ispišu svoju neku istoriju.

  1. FAJLD (81 poen, + 31 gol-razlika)

Fajld je takođe dobro poznat klub, ali ne po svojoj istoriji više kladioničarima po hvatanju mnogo golova na njihovim utakmicama. Fajld je 2007. godine postavio cilj: „fudbalska liga za 15 godina, do 2022.“, imaju šansu da taj cilj ispune tri godine pre roka. Deni Rou je ponovo izabran za igrača godine i ponovo je najbolji strelac lige. Dejv Čelinor je iskoristio poslednje kolo da malo odmori neke svoje standardne prvotimce. Iskreno, meni će baš biti interesantan polufinalni meč sa Harogejtom. Ovo je drugi put da se ova dva tima sastaju u polufinalu plej-ofa. Pre 3 godine igrali su dva meča u plej-ofu šeste lige sever, Fajld je bio bolji ukupnim rezultatom 2:1 i prošao u finale. Fajld ima nešto što im ide u prilog pred start plej-ofa – dobro igraju protiv timova iz top 7 i  samo ih je Lejton Orijent dobio u oba meča!

Nastao je kao Kirkam & Vešam 1988. a od 2008. nosi ovo ime kada su izašli iz lokalnih okvira. U konstantno su uzdizanju i ovo im je druga sezona u Vanarami, a i prve su igrali plej-of jer su završili na 7. mestu. Stadion je Mil Farm u Vešamu, savremen i moderan, prima 6 000 ljudi. Zapravo, ime grada je Medlar-sa-Vešamom, koji je u opštini Fajld u Lankaširu. Grad je između Blekpula i Prestona.

  1. HAROGEJT TAUN (74 poena, + 21 gol-razlika)

Ukoliko ne znate – Herogejt vode otac i sin. Otac Irving Viver je vlasnik, sin Simon Viver je menadžer. Sajmon ih vodi od 2009. godine, znači od svoje 31. godine. Ovo im je prva sezona u Konferenciji i odmah su se dokopali plej-ofa. Herogejt je još pred start prošlog šampionata u šestom rangu najavio velike ambicije. Krenuli su sa velikim ulaganjem, promenili funkcionisanje sa poluprofesionalne na profesionalnu ekipu, te manje-više ovo i ne čudi, na njih se gledalo kao ekipu koja je mogla potencijalno da iznenadi, što na kraju i jesu. Koliko za Fajld važi da zna sa timovima iz top 7, za Herogejt važi ono suprotno. Na 14 utakmica protiv rivala iz vrha imaju samo dve pobede, obe na domećem terenu i obe avgusta meseca. Na gostovanjima najvećim rivalima pokupili su samo bod i to protiv Fajlda. Mark Bek i Džek Maldun (prošle godine igrao u Fajldu) predvode napad i najbolji su strelci tima.

Imali smo veoma star klub i izuzetno mlade klubove, Harogejt Taun je nešto između. Nastali su 1914. godine, a igraju na Veterbi Roudu od 4 000 mesta, ali samo 500 stolica. Grad Herogejt se nalazi u Severnom Jorkširu i sa 75 000 stanovnika je 3. po veličini u toj regiji nakon Midlzbroa i Jorka. Inače, to je površinski najveća regija u Engleskoj. Nadimak kluba je i Sumporni zbog više nalazišta sumpora u okolini grada.

Harogejt je poznat po banjama

 

  1. ISTLI (74 poena, -1 gol-razlika)

Od prošlogodišnjeg 14. mesta u Vanarami ovogodišnje 7. mesto je sjajan napredak za Istli i njhov najbolji rezultat u istoriji kluba. Istli je jedan od klubova kome svi različito izgovaraju ime u Srbiji.

Ranijih godina Istli je bio pun para, mnogo ulaganja, dovodio je igrače iz Lige 1 i Lige 2 – i nikako nisu uspevali da se dokopaju plej-ofa. Pred start sezone vlasnik je napustio klub i preuzeo Sanderlend, nije bilo toliko ulaganja kao ranije, manje i ambicije su postavljene – i plej-of je obezbeđen. Pedi Mekalum, kome je ovo druga sezona u klubu, odigrao je sezonu karijere sa 26 postignutih golova. Vodi ih bivši igrač Ben Strivens kome je ovo prvi posao u karijeri. Oktobra prošle godine zamenio je Endija Hesentelera na klupi. Kada se završila sezona pričao je kako mu je prvi cilj, kada je došao u klub bio da se plasiraju u plej-of iako su bili iznad zone ispadanja usled lošeg starta i da je igračima na papiru napisao da je cilj za ovu sezonu 73 poena. Završili su je sa 74. Njihova najveća prednost je što nemaju šta da izgube i mnogo su rasterećeniji od ostalih timova. Oni su jedini tim u prvih 9 na tabeli da imaju negativnu gol razliku. Odlična sezona za njih, a još kada uzmu u obzir da im je veliki rival Olderšot ispao iz ove lige, još bolja od toga.

Klub je nastao 1946. i igraju na stadionu „Ten Acres“, koji prima 5 192 gledaoca, ali ima 2 700 stolica. Jedini su klub u ovom plej-ofu sa juga zemlje. Istli je grad u Hempširu, spojen je sa Sautemptonom praktično, a ima oko 52 000 stanovnika. Poznati Britanski komičar Beni Hil je živeo ovde.

Dule & St. EF

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Leave a Reply