Preston i umetnost transfera

U eri velikih potrošača, slabih transfer zabrana i eri gde klubovi prodaju svoje stadione da bi ih posle kupili na lizing samo da izravnaju finansije, Prestonov najveći transfer je i dalje onaj iz 2001. kada su Dejvida Hilija platili 1,5m Mančester Junajtedu.

Barnslijeva najveća kupovina je još dalje u prošlosti, radi se o Georgi Hristovu iz Partizana za isti novac, a u poslednje 2 sezone 14 klubova iz Čempionšipa srušilo je svoj transfer rekord, 5 njih ovog leta. Razbacivanje parama nije Prestonov stil – njihova prva postava u derbiju protiv Blekburna za vikend ukupno je koštala 1,6m funti – i treba im dati priznanje zbog toga.

Model im radi dobro za sada i nakon 14 mečeva su oni su drugoplasirani i nadaju se da će završiti u top 6 na kraju sezone. Prošle sezone završili su 7. samo 2 poena iza plej-ofa u prvoj sezoni Aleksa Nila u klubu. Takođe se veruje da je toliko napadanje Vest Bromviča na njihovog menadžera omelo tim da završi u doigravanju prošle sezone. Rad ovog menadžera u dovođenju igrača, zajedno sa bivšim predsednikom Lids Piterom Ridsdejlom i savetnikom predsedika Trevorom Hemingsom (koji inače živi na Ajsl of Men eng. Isle of Man – ostrvo između Engleske i Irske) je ništa manje do izvanredan.

Nije da oni ništa nisu platili nikada, daleko od toga. Bred Pots Barnsliju i Tom Bejlis Koventriju su plaćeni po milion funti, stvar je u dobrom odnosu cene i kvaliteta. Kalum Robinson je plaćen 170 000 Aston Vili, Džordan Hjudžil 25 000 Port Vejlu, a obojica su prodati za po 8 miliona u poslednje dve godine. U timu koji je pobedio Blekburn u subotu bio Alan Brauni, koji je došao za 15 000 iz Kork Sitija pre 5 godina, i Denijel Džonson, pojačanje iz Aston Vile za 50 00 funti, kao i 3 igrača koji su došli za džabe: Darnel Fišer, Patrik Bauer i Pol Galager.

Preston dovodi igrače slično kao Bristol Siti i Brentford skautirajući niže lige u potrazi za mladim talentima željnim uspeha, kao i onima iz Premijerligaških klubova koji ne mogu da dobiju šansu u prvim timovima superklubova. Jedan od tih je Ben Pirson koji blista od kada je došao iz Mančester Junajteda. Uvek misle unapred i već imaju targetirane igrače za narednu sezonu.

Najbolji su domaćin u Čempionšipu, a samo je Mančester Siti pobedio na Dipdejlu ove sezone, takođe su najefikasniji tim u ligi. Tom Barkhuizen je zablistao ove sezone, a doveden je iz Morkamba za 150 000 pre dve godine. Šon Megvajer, Džejden Stokli i Dejvid Nadžent, koji se vratio u klub ovo leto, daju mnoštvo opcija u napadu. Samo su Aleksandar Mitrović i Oli Votkins postigli više golova od Džonsona, koji blista na poziciji klasične desetke i deli penale sa Galagerom.

Prošle sezone Preston je bio poslednji posle 11 kola, a sada putuju na gostovanje Čarltonu u nedelju dok su na 2 poena od lidera VBA. Vest Bromvič je samo Keneta Zohorea platio 8 miliona što govori kolika je finansijska razlika između klubova. Preston troši na plate samo 13m po sezoni i jedni su od najslabijih po tome u ligi, dok je za VBA prošle sezone to bila samo trećina cifre koju daju na plate.

U samo 8 poena je cela gornja polovina Čempionšipa i nema apsolutnih favorita ili lidera, mnogo timova će videti svoje šanse za promociju i top 6, neće se ništa znati do maja. Nijedan tim nije ispao u plej-ofu više puta od Prestona, ispadali su 9 od 10 puta (računam i plej-of L1), ali to ih ne sprečava da sanjaju i žele da budu tamo. Oni su jedan od 5 klubova Čempionšipa koji nikada nisu bili u Premijer Ligi, ali izvesno je da su svake godine sve bliže.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Leave a Reply