Vest Hem Junajted – početak nove ere
U prestonici Engleske postoji mnogo većih klubova, ali u samom Londonu najviše navijača ima upravo fudbalski klub Vest Hem Junajted. Jedino objašnjenje je to što je fudbal nekada bio igra i zabava radničke, da ne zvuči pregrubo, “niže” klase stanovništva. Upravo oni su i osnovali Čekićare, što je najpoznatiji nadimak tima iz Njuhema u Istočnom Londonu. Prvo ime kluba bilo je Temz Ajronvorks F.C. a kao glavni inicijatori pominju se lokalni fudbalski sudija Dejv Tejlor i biznismen Arnold Hils.

Temz Ajronvorks
Preimenovanje se desilo 1900., a 1904. godine klub je premešten na stadion Bolin Graund (ili Apton Park), na kom još uvek igra. Trenutni kapacitet tribina je 35,016 mesta. Pripalo im je pravo na Olimpijski stadion u Londonu, gde je trebalo da pređu posle Igara 2012., ali zbog tužbe gradskog rivala Totenhema , to nije ozvaničeno. 22.marta 2013. objavljeno je da je klub ipak dobio Olimpijski stadion kapaciteta 80,000 mesta , na 99 godina, a na njega će preći uoči sezone 2016/2017.

Novi stadion Vest Hema
Kada bi pitali navijače Vest Hema kako im se zove stadion uglavnom biste čuli jedan odgovor- Apton Park.

Apton Park iz dve perspektive
Grb Vest Hema je karakterističan i dobro poznat, dvorac sa dva ukrštena čekića preko, a boje kluba, odnosno dresova su crvena (boja vina) i plava. Osnovni motiv grba (dva ukrštena čekića, koji su često korišćeni u železari i brodogradnji, čime su se bavili osnivači kluba, i koji pre svega predstavljaju radnički klub) je sadržan u svim grbovima, od nastanka Vest Hema pa do dan danas. Jedina veća varijacija je dodavanje zamka na grb. Postoje brojne pretpostavke šta taj zamak predstavlja, ali najverovatnija je ona da je to lokalna zgrada – Grin Strit Haus ili Bolin Zamak, pošto je sličnost te građevine sa onom na grbu velika.
Na početku osvajani su trofeji na lokalnom nivou, a prvi veći uspeh je osvajanje Londonske Lige 1897. godine. Klub je profesionalizovan 1898. i upravo od tada je započeo ligaška takmičenja u Južnoj Ligi i već prvu sezonu izborio plasman u viši rang, Prvu Diviziju . Ulazak u Diviziju Jedan izboren je 1923. i tu je klub igrao desetak godina. Iste sezone Vest Hem je poražen od Boltona u finalu FA Kupa, a 1927. igrano je polufinale. Ispali su u Diviziju Dva 1932, a posle 32 godine na klupi kluba, menadžer Sid King je otpušten. Tek 1958. Čekićari su izborili promociju u najviši nivo engleskog fudbala i usledile su godine slave, pod vođstvom Rona Grinvuda. Osvojeni su prvi domaći trofej, FA Kup 1964., kao i prvi evropski, Kup Pobednika Kupova 1965. godine. Najbolji igrači engleske reprezentacije koja je 1966. kao domaćin osvojila Svetsko Prvenstvo, bili su iz FK Vest Hem. Uz legendarnog kapitena Bobi Mura, to su bili Martin Piters i Džef Harst. Dvojac Piters – Harst postigao je sva četiri gola u finalu protiv Zapadne Nemačke na Vembliju, a Džef Harst je postao prvi i za sada jedini fudbaler koji je postigao tri gola u finalu Mundijala. Gledajući savremeni fudbal, koji se bukvalno igra na rezultat, mislim da to nikada neće biti ni izjednačeno, a kamoli nadmašeno. Njima trojici podignut je spomenik na Barking Roudu u Londonu, kao i igraču Evertona Reju Vilsonu, a broj 6 u ekipi Vest Hem povučen je iz upotrebe u klubu u čast Mura.

Statua šampiona na Barking Roudu
1975.godine osvojen je još jedan FA Kup, i time su postali poslednji tim u istoriji koji je osvojio ovaj trofej a da su svi igrači bili Englezi. Naredne godine Vest Hem je stigao do još jednog finala Kupa Pobednika Kupova, ali Anderleht je pobedio 4:2. Iako su ispali u Diviziju Dva 1978., Lajal je ostao trener i predvodio tim do osvajanja još jednog FA Kupa, 1980. Posle godina selidbi na relaciji Divizija Jedan – Divizija Dva, klub se 1993. godine vratio u krem engleskog fudbala, Premijer Ligu. Sledeće sezone klub je preuzeo Hari Rednap i vodio ga do 2001. Ponovno ispadanje u drugu ligu desilo se 2003., a 2005. se Vest Hem vratio među najbolje, gde je odmah naredne sezone igrao i izgubio finale FA Kupa od Liverpula. Do sezone 2010/11. opstajali su u najvišem rangu, ali su i pored sjajnog tima opet ispali u niži stepen takmičenja. Ekspresno su se vratili i sad su stabilan premijerligaš.
Njihova fudbalska škola poznata je kao jedna od najboljih u Engleskoj i u svetu uopšte. U popularnoj Akademiji ponikli su već pomenuti Mur, Piters i Harst, a tu su i imena poput Trevora Brukinga, Alvina Martina, Tonija Kotia i Pola Insa. Vredi pomenuti i imena koja su igrajla u najboljim klubovima Engleske, a koje je klub bio primoran da proda, uglavnom zbog popravljanja finansijske situacije, tu su braća Rio i Antoan Ferdinand, Frenk Lampard, Džo Kol, Džermejn Defo, Majkl Kerik i Glen Džonson.
Najveći rivalitet Vest Hem ima sa Milvolom, a započet je još 1904., kada ih je, na prvoj utakmici ikada odigranoj na Apton Parku, ponizio sa 3:0 pred 10,000 navijača. Milvol je inače osnovala suparnička železara. Od lokalnog rivaliteta (stadioni su udaljeni oko kilometar), to je preraslo u veoma ozbiljnu stvar na nacionalnom nivou. Njihove navijačke grupe, moglo bi se reći i huliganske, smatraju se za najopasnije u savremenom fudbalu, to su Inter Siti Firma (ICF) sa jedne i Milvol Bušvekers sa druge strane. Snimljeni su mnogi filmovi na ovu temu, The Firm (1989), Green Street (2005), Rise of the Footsoldier (2007), Green Street 2: Stand Your Ground (2009), kao i rimejk The Firm (2009).

Statua u vreme derbija sa Milvolom
Mnoge poznate ličnosti su navijači Čekićara – Alfred Hičkok, Rod Stjuart, Met Dejmon, Elajdža Vud, Endi Marej, Lenoks Luis, čak i trenutni američki predsednik Barak Obama. Osnivač benda Ajron Mejden, Stiv Haris je bio deo njihove Akademije i veoma talentovan fudbaler, a kasnije i vlasnik dela akcija kluba. Na Balkanu takođe ima dosta navijača ovog kluba, pa s toga i radimo prilog o njemu.
Vest Hem je imao poslednju sezonu na Apton Parku, stadionu koji im je dom preko 110 godina, bilo je mnogo emocija tog 10. maja 2016. godine kada im je gostovao Mančester Junajted. 3:2, pobeda Čekićara za spuštanje zavese!
Dobijaju najsavremeniji stadion, kapaciteta 80,000 mesta, nove prostorije, nove prihode od ulaznica ali gube deo svoje duše. Na klupi je Slaven Bilić, jedan od miljenika navijača ali i neutralnih ljubitelja fudbala. Svi uslovi su tu, napred Čekićari.
Ono što FK Vest Hem ima a što ne može da kupi nijedan šeik to je tradicija, odnos njegovih navijača prema klubu. Igrali u Evropi, Konferenciji ili Premijer Ligi sa tribina ćete uvek čuti huk i čuvenu pesmu „I’m forever blowing bubbles”.
Tekst napisao: Radoslav Jokić