FK Portsmut – uspon i pad

Portsmut Grb

Portsmut Grb

FK Portsmut, popularni Pompi, osnovan je 5. aprila 1898 u istoimenom gradu na jugu Engleske. Klub je osnovao Džon Brikvud, vlasnik lokalne pivare “Brikvud Bruveri” i pored njega kao predsednika kluba za prvog menadžera je postavljen Frenk Bretel. Nadimak Pompi se po legendi vezuje za pijanog mornara koji je zalutao u Portsmut ali Pompi je takođe nadimak celog grada ne samo fudbalskog kluba.

Prvu zvaničnu utakmicu odigrali su 2. septembra 1899. godine u okviru tadašnje Južnjačke Lige koju su dobili sa 1-0 a protivnik je bio Četam Tauna. Samo tri dana kasnije njihov stadion Freton Park je bio poprište prvog  derbija ’’južne obale’’ protiv Sautemptona u kojem je Pompi slavio rezultatom 2-0. Debitantska sezona je bila i više nego uspešna, FK Portsmut je završio kao drugi u ligi pritom zabeleživši 20 pobeda od 28 odigranih utakmica! Sledećih par sezona klub se redovno takmičio ali bez nekog većeg uspeha sve do Prvog Svetskog Rata kada su sva fudbalska nadmetanja odložena do kraja rata.

Odmah po završetku rata FK Portsmut kreće krupnim koracima ka vrhu. Pompi osvaja Južnjačku Ligu i sezonu 1920/21 počinje u višem, trećem rangu takmičenja – Diviziji Tri. U debitantskoj sezoni su završili kao 12. a svega 3 sezone kasnije osvojili su titulu i prešli u Diviziju Dva. I tu su nastavili sa sjajnim partijama pa su već u sezoni 1926/27 izborili plasman u najviši rang takmičenja pritom zabeleživši najveću pobedu u istoriji kluba od 9-1 nad Nots Kauntijem. Prva sezona u najvišem rangu je bila turbulentna ali Pompi je uspeo da opstate. Sledeće sezone su se isto mučili s opstankom i pritom doživeli najteži poraz u istoriji kluba, Lester Siti ih je dobio sa čak 10-0! Svetla tačka u toj sezoni bila je finale FA Kupa protiv Bolton Vonderersa koje su nažalost izgubili. Ali nakon dve tmurne sezone, sreća im se napokon osmehnula u narednom periodu, više se nisu grčevito borili za opstanak a 1934. su ponovo stigli do finala FA Kupa gde ih je čekao Mančester Siti, nažalost i to finale su izgubili. Narednih par sezona su se čvrsto držali najvišeg ranga a 1939. su dogurali do trećeg finala FA Kupa gde ih je čekao Vulverhempton Vonderers. Treće finale – treća sreća! Pompi je ubedljivo slavio rezultatom 4-1 i okitio se prvim velikim trofejem u njegovoj istoriji. Nedugo nakon njihovog osvajanja FA Kupa započeo je Drugi Svetski Rat i prekinuo sva fudbalska dešavanja a pehar FA Kupa je sve vreme krasio vitrine kluba s Freton Parka te je to najduži period posedovanja trofeja FA Kupa bez prekida s obzirom da takmičenja nije ni bilo do 1945. godine.

Nakon rata sledi najslavniji period kluba, osvajanje dve titule uzastopno tokom 1948/49 i 1949/50, narednih nekoliko godina su bili u vrhu, borili se za titulu ali nisu uspeli osvojiti nijedan trofej. U to vreme igrale su neke od najvećih legendi Pompija – najbolji strelac u istoriji kluba Piter Heris (194 ligaška gola, 211 u svim takmičenjima) i Džimi Dikson, čovek sa najviše nastupa za Pompije, neverovatne 834 utakmice. Valja spomenuti da uprkos zavidnoj statistici Piter Heris nije ostavio dublji trag u reprezentaciji Engleske, zabeleživši svega dva nastupa, a razlog je – tada nije bilo izmena, a u napadu su bili neprikosnoveni Tom Fini i Stenli Metjuz.

Prvaci Engleske 1948/49

Prvaci Engleske 1948/49

Od 1959. godine kada su ispali u Diviziju Dva kreće višedecenijski pad. Klub je tonuo sve dublje i dublje, prolazio je kroz težak period te im je u jednom trenutku pretio bankrot (prvi od mnogih) koji su izbegli ali je 1979. završio u četvrtom rangu takmičenja. Ipak klub se stabilizovao i odmah sledeće sezone se vratio u treći rang takmičenja, tokom narednih par sezona činilo se da su se vratili na staze stare slave i u sezoni 1986/87 su izborili plasman u Prvu Diviziju nakon skoro 30 godina. Ipak već u prvoj sezoni nakon povratka u najviši rang, preti im ponovo bankrot i klub se ekspresno vraća u drugu ligu. Narednih godina klub je bio siguran drugoligaš s povremenima izletima u FA Kupu do polufinala najviše ali iza kulisa klub je prelazio iz ruke u ruku biznismenima i svoju stogodišnjicu je dočekao ponovo na ivici bankrota.

Međutim kao spasilac se pojavio Milan Mandarić koji je preuzeo klub u maju 1999. i izvukao ga iz bankrota. Heri Rednap je postavljen za menadžera 2002. godine i FK Portsmut je samo godinu dana kasnije ušao u Premier Ligu. Prve tri sezone nisu bile baš najsjajnije ali FK Portsmut je uspevao da održi prvoligaški status. Usled neslaganja s Mandarićem, Rednap napušta kormilo Pompija i prelazi u tabor mrskog rivala Sautemptona ali samo godinu dana kasnije nakon što je Mandarić prodao klub, Rednap se vraća i s novim vlasnicima koji su dosta ulagali u tim vodi Pompi do novog trijumfa u FA Kupu, njihovog drugog u istoriji i to za 110. godišnjicu kluba. U finalu je poražen Kardif rezultatom 1-0 a strelac odlučujućeg pogotka bio je Nvankvo Kanu. Usledilo je takmičenje u UEFA Kupu, prvi izlazak u Evropu u istoriji Portsmuta u kojem je i zabeležena prva pobeda u evropskim takmičenjima a poražena je Vitoria Gimaraeš rezultatom 2-0. U tim najslavnijim trenucima Portsmauta u novijoj istoriji njihov dres su nosile fudbalske veličine kao što su Robert Prosinečki (jedini igrač rođen van ostrva izglasan u najboljih 11 u istoriji kluba po izboru navijača), Dejvid Džejms, Sol Kembel, Glen Džonson, Džermejn Defo i  Piter Krauč.

Osvajači FA Kupa 2008. sigurno ćete prepoznati neke likove

Osvajači FA Kupa 2008. sigurno ćete prepoznati neke likove

Ipak klub 2010. ispada iz najvišeg ranga i upada u nove finansijske probleme, smenjivali su se sumnjivi vlasnici a klub je vrtoglavo padao u niže rangove takmičenja i bio je (ponovo) na ivici bankrota. A onda u tom trenutku se uključuju njegovi verni navijači i preuzimaju stvar u svoje ruke, organizovano je društvo navijača Pompija koje je otkupilo klub 2013. čime je Pompi postao najveći klub u Engleskoj u vlasništvu njegovih navijača.

FK Portsmut je jedini klub (bar za koji mi znamo) čiji je broj 12 povučen iz upotrebe jer su navijači njihov 12. igrač.

Celu svoju istoriju igraju na svom Freton Parku koji prima 21 170 gledalaca. Bilo je priče o prelasku na novi stadion još 90tih godina ali se zbog finansija odustalo. Kada se Engleska kandidovala za domaćina Svetskog Prvenstva 2018. i tu je klub bio u igri da dobije novi stadion, čak je i zemljište bilo određeno ali Englezi gube kandidaturu.

Freton Park iz aviona

Freton Park iz aviona

Najveće rivalstvo klub gaju sa Sautemptonom i njihov derbi se naziva “derbi južne obale”. Međutim vrlo često su ova dva kluba u različitim rangovima takmičenja tako da u poređenju s drugim derbijima na ostrvu ovo nije nešto najvatrenije. FK Portsmut ima još jedno rivalstvo i to sa Plimut Argajlom takozvani “derbi brodogradilišta” ili kako ga još zovu “borba luka”.

Klub je stabilizovan a navijači, kojih je sve više, će učiniti sve što je u njihovoj moći da vrate posrnulog velikana na staze stare slave. Prošle sezone su konačno pobegli iz Lige 2 u Ligu 1 i sada važe za konkurente za promociju. Keni Džeket je iskusan menadžer i svi preduslovi za uspešnu sezonu su tu.

Srećno!!

Jednostavno predobra slika

Jednostavno predobra slika

tekst napisao: A.R.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Leave a Reply