FK Bornmut – trešnje su ove godine poranile
Grad Bornmut
Smešten na južnoj engleskoj obali, 150 kilometara jugozapadno od Londona, Bornmut je prilično mlad za standarde engleskih gradova. Na početku XIX veka oko ušća reke Born nije bilo ničeg osim močvare. Grad je osnovan 1812, za prvih 40 godina imao je samo 2000 stanovnika, ali je dolazak železnice 1870. promenio sve.
Smešten idealno da primi desetine miliona stanovnika Londona i Midlandsa željnih mora Bornmut je naglo počeo da se razvija, pa je od 18.000 stanovnika 1880. došao do 85 hiljada pred Prvi svetski rat. Bornmut je tokom XIX veka stekao visok status u književnim krugovima – Pol Verlejn je tu predavao, Meri Šeli napisala „Frankenštajn“, a Robert Luis Stivenson „Dr. Džekil i Mr. Hajd“. Dž.R.R. Tolkin je decenijama letovao u gradu, a zatim se doselio i proveo poslednjih 10 godina života u njemu.

Grad Bornmut na južnoj obali Engleske
Turizam je i danas jedna od ključnih privrednih grana, a za svakoga u Bornmutu ima mesta. Grad se profilisao kao najveći centar kongresnog turizma na južnoj obali, zbog čega ga redovno posećuju sve tri najveće političke stranke i brojna strukovna udruženja. Sa druge strane u Britaniji nema popularnije destinacije za momačke i devojačke večeri, a grad godišnje prihoduje neverovatnih 125 miliona funti samo od toga. Današnji Bornmut je grad od 185 hiljada stanovnika, jedan od lidera po ekonomskom rastu i porastu broja stanovnika u Britaniji. Iako je do sedamdesetih uvek bio deo Hempšira, sada je u Dorsetu, što je Konamiju olakšalo posao: AFC je „Dorset Reds“, a Sautempton – „Hampshire Reds“.
Istorija kluba
Tačan datum osnivanja kluba je nepoznat, ali zna se da je u jesen 1899. na tragovima ranijeg St. Džons Institut osnovan Boscomb F.C., nazvan po predgrađu na istočnom obodu Bornmuta. Stadion Din Kort podignut je 1910, od kada se ekipa nije selila. U FA kupu su debitovali 1913, a deset godina kasnije dobili su poziv da se priključe Fudbalskoj ligi, u kojoj su bez prestanka. Počeli su kao članovi novoosnovane Treće divizije, u kojoj su proveli veći deo svoje istorije. Nadimak kluba „Trešnje“ dolazi od crvene boje, koja je konstantna, ali je veliku ulogu imala i činjenica da je Din Kort izgrađen pored velikog voćnjaka prepunog stabala trešnje.

Skromni Din Kort sa 11 700 mesta je najmanji stadion u istoriji Premijer Lige
Klub je u ranim godinama nosio dresove koji podsećaju na madridski Atletiko – crveno beli dres sa plavim šortsem. U narednim decenijama dresovi su ličili na komšije iz Sautemptona, pa Mančester Junajted i konačno pred Drugi svetski rat na Arsenal – crveni dresovi sa belim rukavima. Taj dizajn klub će zadržati nekoliko decenija.
Rane sedamdesete donele su velike promene – 1971. usvojili su prugasti crveno-crni dres po ugledu na AC Milan, koji im je već četiri i po decenije osnovni dizajn, a godinu kasnije i novo ime FK Bornmut, po kome ih i sada znamo. To nisu bili laki dani, klub je prvi put na jednu sezonu ispao u četvrti rang, a nekoliko godina kasnije ponovo su ispali i sedam sezona bili četvrtoligaši. Sredina osamdesetih donela je prethodno slavno doba – predvođeni Heri Rednapom oni su najpre iz FA kupa izbacili Mančester Junajted, a zatim 1987. prvi put stigli do druge lige. U njoj su se zadržali tri sezone, sa timom u kojem su igrala neka poznata imena engleskog fudbala, kao Luter Bliset, Toni Pjulis, Gevin Pikok, i mladi Herijev sin Džejmi Rednap, koji će vrlo brzo peći u Liverpul i postati reprezentativac.
Heri Rednap će ostati u klubu do 1993.godine, pre nego što postane legenda Premijer Lige, a FK Bornmut je veći deo prethodne dve decenije opet proveo kao trećeligaš. Najstrašniji dani kluba događali su se u sezoni 2008/09, kada su bukvalno u poslednjem trenutku izbegli ispadanje u Konferenciju. Uspeh u toj borbi za opstanak pokrenuo je seriju uspeha koji su „Trešnje“ već doveli do najvećih uspeha u istoriji, a uz malo sreće dovešće ih i do Premijer Lige.

Heri Rednap kao menadžer FK Bornmuta
FK Bornmut – Uspon
FK Bornmut i priča o velikom usponu počela je, nekako logično, na samom dnu. Sredinom januara 2009. Trešnje su bile na ivici kolapsa, pretposlednje u Lige 2, deset bodova ispod prve bezbedne ekipe sa odigranom utakmicom više.
Prethodnog leta klub je kažnjen oduzimanjem 17 bodova jer posle bankrota nije uspeo da stane na noge na vreme. Sreća u nesreći je da je istu kaznu dobio i Roteram, Darlington je krenuo od minus 10, dok je Lutonu oduzeto čak 30 bodova, pa pred njima nije bila baš nemoguća misija. Ipak, ni na terenu oni nisu blistali – u prvoj polovini sezone samo četiri tima osvojila su manje bodova, a sa surovom kaznom to je značilo da je iza njih samo ojađeni Luton, koji za Novu godinu još nije ušao u plus.
Edi Hau je privremeno preuzeo ekipu prvog dana 2009, a 19. januara on je dobio stalni posao. Imao je 31 godinu i 51 dan i bio najmlađi menadžer profesionalnog kluba u Engleskoj. Hau je za kratko vreme postavio stvari na mesto, za mesec dana smanjio razliku na dva boda, a još mesec kasnije već bio četiri mesta i 7 bodova iznad crte. Usponi i padovi potrajali su do kraja sezone, ali ekipa je opstala i postavila osnove za nagli uspon.
Već sledeće sezone FK Bornmut je bio drugi u četvrtom rangu, i izborio promociju. Hau je klub napustio na pola sledeće sezone, a dva menadžera u godinu i po ne samo da nisu uspela da nastave seriju uspeha, nego su ih dovela u zonu ispadanja, kada se Hau šokantno vratio oktobra 2012.
FK Bornmut je dotle u 11 mečeva imao 1 pobedu, 5 poraza i samo osam bodova. U sledeća tri meseca Trešnje su ostvarile 10 pobeda i 5 remija, a prvi poraz u klubu Hau je doživeo tek 19. januara, na godišnjicu prvog ugovora. Do kraja sezone ekipa je nastavila sa surovom formom, dobila 13 od 18 utakmica i rutinski izborila promociju dve nedelje pred kraj. Posle dobrog starta u Čempionšipu ekipa je malo posustala krajem jeseni, ali je fenomenalna serija u februaru i martu vratila FK Bornmut u gornju polovinu i čak im dala da sanjaju mesto u plejofu, pošto im je šestoplasirani Brajton bežao dva boda 4 kola pred kraj Ipak, gužva u vrhu bila je velika, pa su morali da se zadovolje 10. mestom, što je za dva mesta bolji skor od dosadašnjeg rekorda iz 1989.
Naredne sezone FK Bornmut ponovo igra atraktivan, napadački, taktički i tehnički kvalitetan fudbal, a u vrhu Čempionšipa nisu samo po broju bodova. Trešnje su među prva tri tima po broju golova, šuteva, šuteva u okvir, preciznosti šuteva, broju pasova, broju pasova u napadačkoj trećini, tačnosti pasova i posedu lopte. Upravo zato su potpuno zasluženo prvi put u svojoj istoriji igrali u Premijer Ligi. Sa najmanjim stadionom ikada u PL i bez ikakvog iskustva neverovatan uspeh je što su sačuvali prvoligaški status.

Kolo pre kraja kada je bilo potrebno samo da ne izgube 19-0 i ušli su u PL
Edi Hau
Rođen u Ameršamu 29. novembra 1977, Hau je celu igračku i menadžersku karijeru vezao za AFC Bornmut. Stigao je u klub kao tinejdžer, debitovao za prvi tim sa 17 godina i ukupno odigrao preko 300 utakmica. Talentovani defanzivac vrlo dobre tehnike, Hau je nastupao za mladu reprezentaciju Engleske na slavnom turniru u Tulonu 1998, u generaciji sa Lampardom, Karagerom, Heskijem i Dajerom.
Priliku na velikoj sceni dobio je kao 25-godišnjak u leto 2002.godine, kada ga je Heri Rednap, koji je otišao iz Bornmuta prerano da bi mu pružio priliku u seniorskom timu, doveo u Portsmut kao prvo pojačanje po preuzimanju kluba. Na debiju za Pompi doživeo je tešku povredu kolena koja ga je od terena odvojila na godinu dana, a značajno uticala na ostatak karijere. Posle dve godine vratio se u svoj FK Bornmut i u njemu okončao karijeru. Ispostavilo se da je van te ekipe odigrao 4 takmičarske utakmice – dve za Portsmouth i 2 za mladi tim Engleske. Karijeru je formalno okončao pola godine pre svog 30. rođendana, ali je i pre toga bilo jasno da mu koleno ne dozvoljava ni polovinu mečeva po sezoni.
Srećom, dugo pre toga Edi je znao svoj put. Još u leto 2006. on je preuzeo kontrolu nad rezervnim timom, a do januara 2009. vodiće i juniore Bornmuta. To znanje mnogo će mu značiti kada preuzme prvi tim, jer je zbog bankrota klub bio pod zabranom dovođenja igrača, pa je morao da se snalazi sa postojećim kadrom. Dobra forma ekipe dovela je FK Bornmut na čelo lige posle dva meseca, a Piterboro je probao da ga dovede u rang više. Hau je odbio, želeći da završi započeti posao i uspeo u tome – iako i dalje nije smeo da dovodi nove igrače, on je ekipu doveo do drugog mesta i povratka u Ligu 1. Usledio je i poziv iz Sautemptona, ali je i on odbijen.
Dobar početak sledeće sezone povećao je popularnost mladog menadžera, a sa prvim danima 2011. i vrhuncem sezone otpuštanja počela je bitka nekoliko ekipa iz Čempionšipa. Hau je bio prva opcija Čarltona i Kristal Palasa, ali ga je dobio tek Barnli. Pet dana pred drugu godišnjicu i posle ravno 100 mečeva na klupi kluba on je napustio FK Bornmut. Barnli je za njega bio novo iskustvo – posle godina u poznatom okruženju, među igračima koji ga poznaju i veruju mu, sada je dobio ekipu u potpuno drugačijem kraju zemlje, sa igračima koji su bili stariji od njega i imali premijerligaško iskustvo. U Lankaširu je proveo gotovo dve pune godine. U prvoj sezoni on je zatekao Barnli na desetom mestu i doveo ga do osmog, u naredne dve bio je na sredini tabele, sve dok 12. oktobra 2012, odmah posle majčine smrti, nije šokirao fudbalski svet odlukom da se vrati u stari klub.
Hau je odlučio da napusti ekipu smeštenu na sredini drugoligaške tabele i preuzme Bornmut, koji je bio rang niže i u zoni ispadanja. Promena je bila šokantna, dovoljna da mu u prvom mesecu donese titulu menadžera meseca u League 1, a do kraja sezone i promociju u drugi rang, drugi put u klupskoj istoriji.

Glavni razlog što Trešnjice igraju Premijer Ligu – Edi Hau
Edi Hau je ljubav navijača zaslužio i zbog svega što je uradio kao igrač i zbog dve čudesne promocije, i zbog načina na koji mu ekipa igra. Poštovanje u fudbalskom svetu donele su mu druge stvari. Kao početnik iz svog džepa je platio grupu naučnika da bi mu pomogli tokom pripreme za sezonu koju će završiti prvom promocijom. Kada je vodio Barnli nije se libio da zamoli iskusnije kolege da prisustvuje njihovim treninzima, a tokom jedne takve posete sprijateljio se za Brendanom Rodžersom, tada još menadžerom Svonsija.
Iz te posete južnom Velsu naučio je najvažnije stvari – najveću razliku prave mali detalji, a od savršenih uslova za rad važniji je kvalitetan trener.
Godine u Bornmutu naučile su ga da se snalazi bez novca, ali sada sa tim nema problema – Maksim Demajn je samo u prošloj sezoni uložio 15 miliona funti, a u tri i po godine oko 40 miliona. Bornmut ima veliki potencijal, ali je mali klub, čiji stadion prima manje od 11 hiljada gledalaca i bez Premijer Lige teško može da zaradi dovoljno novca da se održi na ovom nivou, posebno igrajući protiv ekipa sa 3 ili 4 puta većim stadionima.
P.S.
Tekst je napisao novinar Sportkluba Vladimir Novaković, mi smo ga uz njegovo dopuštenje prilagodili našem sajtu.
Hvala Vlado!

Slavlje na kraju prošle sezone