Aston Vila – klub uspona i padova

Aston Vila je jedan od najstarijih i najpoznatijih klubova engleskog i svetskog fudbala. U punom sjaju nam predstavljaju tradiciju i kulturu engleskog fudbala, još od svog osnivanja 1874. godine.

vila-park

Vila park

U početku su igrali isključivo prijateljske utakmice, nekad čak i protiv lokalnih ragbi timova.

1876. godine na treningu nedostajao im je jedan igrač, a u blizini je šetao Džordž Remzi. Ne samo da je popunio mesto, nego je oduševio sve prisutne svojim veštinama.  1880. Aston Vila osvojila je prvi trofej- Birmingemski Senior Kup, a kapiten je bio upravo Remzi! On se penzionisao u junu 1882., a od 1884. do 1926. bio je zaposlen u klubu. Iako službeno nije bio menadžer tima nego sekretar, radio je jako puno poslova koje rade današnji menadžeri. Za vreme njegovog boravka u Aston Vili, klub je osvojio čak 6 naslova prvaka Engleske i 6 FA Kupova, pa se smatra jednim od najuspešnijih menadžera u istoriji engleskog fudbala – iako službeno nije nikad držao tu poziciju. Danas je po broju naslova uspešniji samo Aleks Ferguson (13),  Bil Šenkli ima takođe 6, a samo je Arsen Venger osvojio 6 FA Kupova poput Remzija! Ti podaci dovoljno govore o veličini tog čoveka, čoveka koji je praktično izgradio Aston Vilu.

Aston-Vila-1896-97

Tim Vile i trofeji iz sezone 1896-97 (skroz levo stoji Remzi)

Kraj 19. veka za Aston Vilu bio je prilično uspešan. Arči Hanter predvodio je tim do prvog FA Kupa 1887.godine, čovek čije je ime danas jedno od najvećih u istoriji kluba. Deset godina kasnije osvojeno je i prvenstvo i kup, a ta godina ostaće upamćena i po još jednom bitnom događaju! Klub se preselio na ”Aston Louer Graunds”, a navijači su ga od milja zvali ”Vila Park”- ime koje nam je svima poznato!

Klub je nastavio rasti, do 1920. godine već su imali 6 FA Kupova, ali nakon onog 1920. sledi period osrednjih  rezultata i blagog pada tada jednog od najjačih i najpoznatijih klubova Starog kontinenta. 1931. godina bila je jedna od boljih u tom razdoblju. Tom ”Pongo” Voring dao je 49 ligaških golova u pohodu na drugo mesto, iza Arsenala.

1936. godina jedna je od najgorih za Aston Vilu. Prvi put u istoriji ispali su iz Prve Divizije, uspeli su primiti 110 golova u 42 ligaške utakmice. U jednoj domaćoj utakmici protiv Arsenala upitan je bio nastup gostujućeg napadača Teda Drejka, navijači Vile očekivali su malo bolji nastup svog tima, ali Drejk je ipak zaigrao. I to kako, čovek je tog dana Vili spremio 7 komada u pobedi Arsenala 7-1 na Vila Parku. Ispadanje te sezone je bilo neizbežno.

ted-drejk

Ted Drejk

1940-ih tim je preuzeo i obnovio bivši igrač Aleks Mesi, a uspeh je došao tek 1957. trijumfom u FA Kupu protiv Bazbijevih Beba- prvi trofej za Vilanse nakon 37 godina i 7. naslov FA Kupa. Do velikog naslova sa klupe ih je predvodio Erik Houton. Dve sezone kasnije Vila ponovo ispada u Drugu Diviziju, ali ekspresno se vraća u prvu ligu pod vođstvom Džoa Mersera. U povratničkoj sezoni trijumfom nad Roteram Junajtedom osvajaju prvi Liga Kup ikad odigran- trofej koji tada nije imao neki preveliki značaj među navijačima.

Odlaskom Džoa Mersera, menadžera koji je igrao veliku ulogu u pokušaju povratka Vile na stare staze slave, stvari za Vilu postaju gore nego ikad. Usledio je povratak u Drugu Diviziju gde je Aston Vila osvojila sramotno 16. mesto. Zašto sramotno? Vila je u to vreme glasila za jedan od najvećih klubova na Ostrvu, reputacija im je tim plasmanom bila izrazito poljuljana, klub veličine Aston Vile nije smeo dopustiti takve rezultate. Umesto da stvari idu prema boljem, klub je dotaknuo samo dno. Navijači (kojih je klub imao jako puno) zatražili su potpunu smenu Izvršnog Odbora kluba. To su i dobili, smenjeni su bukvalno svi, a novi direktor postao je Dag Elis. Stvari su odmakle kontroli i najtežim momenti u istoriji kluba postali su još gori – Vila je u sezoni 69/70 ispala u Treću Diviziju.

Nakon 5 godina izbivanja Vila se vraća u Prvu Diviziju pod vođstvom Rona Sondersa. Osvojen je i još jedan Liga Kup koji je značio igranje u Evropi.

ron-sonders

Ron Sonders

Sonders je 70-ih godina u potpunosti obnovio klub te ih vratio tamo gde pripadaju – u sam vrh engleskog fudbala. Rezultati su bivali sve bolji i bolji, ali usred sezone 81/82  Sonders ulazi u svađu s vođstvom kluba i daje otkaz na opšte čuđenje fudbalskog sveta- pogotovo jer je Vila izborila ¼ finale Evropskog Kupa. Aktualne prvake Engleske preuzeo je Toni Barton – bivši Sondersov asistent. U Evropskom Kupu redom su padali islandski Valur, Dinamo Berlin, Dinamo Kijev i u polufinalu Anderleht. U finalu su golom Pitera Vita savladali minhenski Bajern pred 46 hiljada gledalaca u Roterdamu. Najveći klupski uspeh je ostvaren, Vila je postala prvak Evrope! Za Bavarce su tada igrali neki zaista sjajni igrači poput Henesa, Rumenigea i Brajtnera što samo uveličava uspeh Aston Vile. U prvenstvu su završili tek 12. što je i danas najlošiji ligaški plasman tima koji je bio na Evropskom tronu!

aston-vila-kup-šampiona

Gol za naslov KEŠ-a!

Sledeće sezone pobedili su Barselonu u Evropskom Superkupu te je tako 1982. godina verovatno najuspešnija u klupskoj historiji. Ali, Vila ne bi bila Vila da nakon ogromnih uspeha ne sledi veliki neuspeh. Samo 5 godina nakon osvajanja titule prvaka Evrope Vila ponovno ispada u drugu ligu.

Grejem Tejlor preuzeo je menadžersku poziciju i odmah vratio Vilu u top diviziju, a u drugoj sezoni nakon povratka Vila je osvojila drugo mesto (iza Liverpula) predvođena Dejvidom Platom, Polom Mekgratom i kapitenom Stjuartom Grejem. Takođe, te sezone je u klub stigao mladi Dvajt Jork.

1992. osnovana je Premijer Liga, a Vila je jedan od klubova osnivača kao jedan od najvećih klubova s Ostrva. Prve sezone bili su drugi iza Mančester Junajteda, a do kraja 90-ih Vila je ostvarivala svakakve rezultate. U tom periodu osvojili su još 2 Liga Kupa i bili skoro redovni u UEFA Kupu. 90-ih godina prošlog veka puno sjajnih igrača igralo je u redovima Aston Vile. Pol Mekgrat, Din Sonders, Savo Milošević, Stiv Stonton, Dvajt Jork i Mark Bosnić samo su neki od njih.

vila-liga-kup

24. marta 1996. Aston Vila je osvojila Liga Kup.
U finalu na Vembliju savladali su Lids Junajted 3:0 a strelci su bili Milošević, Tejlor i Jork.

2000.-e Vila je započela igranjem finala FA Kupa protiv Čelsija. Izgubili su 1-0, a to je ujedno bila i poslednja  utakmica igrana na starom Vembliju. Rezultati su bili solidni, ali trofeji su izostali.

2006. klub je kupio Amerikanac Rendi Lerner, inače vlasnik NFL franšize Klivlend Braunsa. U poslednjih 15-ak godina izmenili su se mnogi menadžeri poput: Aleksa Mekliša, Martin O’Nila, Žerara Ulijea i Pola Lamberta. Rezultati su polako postajali sve slabiji i slabiji, da bi ove sezone kulminirali, gotovo sigurnim, ispadanjem u Čempionšip po prvi put od osnivanja  Premijer Lige. Od odličnog premijerligaškog kluba koja je igrala evropska takimčenja Vila je ove sezone debelo na začelju EPL.  2008. zabeležena je najveća prosečna posećenost nakon 58 godina, igrane su sjajne utakmice protiv Ajaksa u Kupu UEFA. 2009. godine osvajaju 6. mesto drugu sezonu za redom, Ešli Jang proglašen je za najboljeg mladog igrača EPL.

I 3. sezonu za redom Villansi ostvaraju 6. mesto na tabeli koje je garantovalo takmičenje u Kupu UEFA. Te godine dobili su Junajted na Old Trafordu i Liverpul na Enfildu.

Aston-Vila-2006

Poslednji jak tim Aston Vile, uprkos tome što je i Hervud na slici 🙂

Loše vođenje kluba kulminiralo je groznom sezonom 2015-16, tokom poslednjih nekoliko godina dovođeni su igrači upitnog kvaliteta, umesto da se da šansa mladim igračima. Tih nekoliko godina Vila se borila za opstanak u EPL, poseta na Villa Parku opadala je sve više i više.

2015. Tim Šervud ih spašava od ispadanja i uvodi u finale FA Kupa koje su izgubili od Arsenala. Remi Gard je poslednji u nizu menadžera Aston Vile koji je dobio otkaz, nije uspeo popraviti stvari pa je u 20 EPL utakmica ostvario tek 2 pobede. Sada je na Robertu Di Mateu da vrati klub u top takmičenje.

Aston Vila jedan je od najvećih engleskih klubova. Klub je pretrpeo strahovit broj uspona i padova. Cela istorija kluba može se nazvati ”rolerkoster” vožnjom, tako da je ova sezona upravo karakteristična za ovog velikana iz Birmingema. Ipak, istorija pamti mnogo:  7 titula prvaka Engleske, 7 FA Kupova i 5 Liga Kupova, a šlag na torti je osvajanje titule prvaka Europe 1982. godine!

Sada su u padu, ali poznavajući ih očekujemo rast! Želim im brz povratak u elitu i 8. titulu!

 

Tekst: D.J.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Leave a Reply