Džimi Grivs – heroj svih nas
Džimi Grivs je rođen 20.februara 1940.godine u Menor Parku (šire područje Londona).
Još kao školaraca primetili su ga skauti Čelsija i doveli u svoju akademiju koju su tada zvali Drejkovi pačići (Drake’s Ducklings-nastala kao odgovor na Mančesterove Bazbijeve bebe). U dve sezone 1955-1956 i 1956-1957 Grivs je za mladi tim postigao 173 gola (nije greška) i tako se maksimalno preporučio za ulazak u prvi tim. U leto 1957.godine saznao je da prelazi u prvotimce ali ipak celo leto proveo radeći u fabrici čelika kako bi zaradio još neku funtu! Za prvi tim debitovao je sa 17. godina, i svi su odmah uvideli da će biti igračina. Imao je sve što odlikuje vrhunskog napadača: mirnoću, tehniku, kretanje, brzinu, samopouzdanje.
U prvoj sezoni kao prvotimac postigao je 22 gola na 37 utakmica, i bio najbolji strelac ekipe. Zanimljivost iz te prve sezone je da Ted Drejk, u to vreme manager Čelsija, negde sredinom novembra rešio da odmori Džimija na 6 nedelja kako bi Džimi ostao sa obe noge čvrsto na zemlji. Džimi se vratio na teren na Božić 1957.godine i spakovao Portsmutu 4 laka komada za pobedu od 7:4! Prvu sezonu završio je sa 22, drugu sa 32, treću sa 29 a četvrtu sa 41 golom! Dešavalo se da Grivs stavi i 5 golova u mrežu protivnika ali to Čelsi nije učinilo kandidatom za titulu, jer koliko god Džimi da toliko odbrana primi! 19.novembra 1960.godine protiv Mančester Sitija postigao je svoj 100. ligaški gol, u svojoj četvrtoj sezoni kao prvotimac!
Manjak novca i ambicija Čelsija uzrokovao je prodaju Džimi Grivsa u Italiju- AC Milan!
Transfer je iznosio 80 hiljada funti a Džimi je dobio nedeljnu platu od 140 funti i 15 hiljada funti na ruke za potpis! Sam Džimi nije bio srećan što napušta Englesku i London i pokušao je da otkaže transfer ali nije uspeo.
Tadašnji trener Milaneza, Nereo Roko, instistirao je na gvozdenoj discipline što Džimiju kao tipičnom englezu nikako nije odgovaralo. U utakmici sa Sampdorijom Grivs je udario protivničkog fudbalera iz kojeg faula je Sampa stigla do izjednačenja a Roko direktno optužio Grivsa za neuspeh iako je ovaj dao prvi i namestio drugi gol na utakmici. Nakon ovoga Džimi se našao na transfer listi, umesto njega doveden je brazilac Dino Sani sa kojim je Milan došao do titule.

Džimi Grivs u dresu Milana
Brojke kažu da je u 12 nastupa u ligi za Milan Džimi Grivs postigao 9 golova.
Posle samo 6 meseci prešao u Totenhem za 100 hiljada funti! Bio je prvi engleski fudbaler plaćen šestocifreno! Stigao je u Totenhem nakon što su Pevci prvi u 20.veku osvojili duplu krunu- Titulu i FA Kup! Na debiju protiv Blekpula je postigao het-trik u pobedi od 5:2, a jedan od golova je bio makazicama! Tu sezonu su Sparsi završili na trećem mestu, šampion je bio Ipsvič Taun a Džimi je na 22 utakmice postigao 21 gol.
Sezona 1962-1963 počela je osvajanjem FA Čeriti Šilda (danas Komjuniti Šild), na Portmand Roudu u Ipsviču je savladan aktuelni šampion sa 5:1 uz dva gola Grivsa. U toj sezoni Džimi je dao het-trik Mančester Junajtedu, Ipsviču, Liverpulu a Forestu je sašio 4 komada! Sezonu je završio kao prvi strelac sa 37 golova u ligi, ali Totenhem nije uzeo titulu-ispred je bio Everton sa 6 bodova više. Sezona je ipak bila uspešna jer su osvojili Kup Pobednika Kupova, gde su u finalu pobedili Atletiko Madrid sa 5:1!
Zanimljiv detalj iz tog takmičenja je da je Grivs tada na gostovanju u Beogradu u polufinalu protiv OFK Beograda dobio jedini crveni karton u karijeri nakon što je pokušao da udari defanzivca Romatičara Blagomira Krivokuću.
U sezoni 1966-1967. Sparsi su opet ostali kratkih rukava za titulu, ovaj put je otišla u Mančester (onaj crveni deo, naravno), ali Totenhem je uzeo FA Kup gde je u finalu pobedio Čelsi sa 2:1.

Marketing pre 50 godina
Poslednja sezona u dresu Totenhema bila mu je 1969-1970., u kojoj je postigao skromnih 8 golova.
U zimu 1969.godine prešao je u Vest Hem, iako je imao poziv Brajana Klofa da dođe u Derbi Kaunti. Nije želeo da napusti London, a u svojoj knjizi priznao je da mu je to bila velika greška!
U januaru 1971. na gostovanju Čekićara u Blekpulu, Grivs, Bobi Mur i još dvojica saigrača u ubeđenju da se sutrašnja utakmica neće igrati zbog zaleđenog terena su noć proveli u pabu. Utakmica se odigrala, Blackpool je dobio 4:0, a vlasnik puba se kune da je Grivs te noći sabio bar 12 piva! Na kraju te sezone otišao je iz Vest Hema.
2 godine nije igrao niti gledao fudbal, a vratio se sa znatnim viškom kilograma, i problemom sa alkoholom.
Od 1975. do 1980. nastupao je za niželigaše Brentvud, Čelmsford, Barnet i Vudford, istovremeno pijući 20 pinti piva na dan i litru vodke.
Za reprezentaciju je nastupio 57 puta i postigao 44 gola, četvrti je strelac svih vremena nakon Čarltona, Linekera i Runija, a i dalje drži rekord kada su het-trikovi u pitanju- čak 6!
Svakako najzanimljiviji momenti iz njegove reprezentativne karije vezani su za Svetsko Prvenstvo 1966. kada su Englezi osvojili takmičenje, prvi, poslednji i jedini put.
U grupi sa Urugvajem, Meksikom i Francuskom Džimi je igrao u prvoj postavi, ali je u poslednjoj tekmi sa Francuzima zadobio neugodnu povredu i čak 14 kopči. U postavu je uleteo Džef Harst rešio četvrtfinale sa Argentinom i ostao u prvoj postavi do kraja prvenstva. Grivs je bio spreman za finale ali Alf Remzi nije hteo da menja tim koji dobija.
U finalu je Nemcima Harst spakovao 3 gola (uključujući i ONAJ), a Grivs nije dobio čak ni medalju jer je tada ona pripadala samo prvoj jedanaestorici! Dodeljena mu je naknadno, 2009.godine.
Nakon fudbalske karijere Džimi Grivs je imao svoju emisiju ’Sent i Grivzi’, gde je zajedno sa Jan Sen. Džonom komentarisao aktuelna fudbalska zbivanja. Emisija je trajala od 1985. do 1992., kad je počela prva sezona Premijer Lige. Grivs je često učestvovao u fudbalskim emisijama kao stručni komentator i fudbalski analitičar. Pored fudbala uspešno se bavio i biznisom a imao je i svoju turističku agenciju.
2012.godine imao je srčani udar od kojeg se u potpunosti oporavio, da bi maja 2015. Imao i drugi, mnogo teži i sledi mu dug i težak oporavak.
Životna priča Džimi Grivsa je priča svih nas. Čovek koji je imao svet pod nogama, mogao je biti najbolji svih vremena-samo da je imao malo sreće. Ono malo sreće koje uvek fali svakom od nas da bi stvari doveli na svoje mesto. Zato su ljudi poput njega naši heroji-jer se možemo poistovetiti sa njima!
Neka nam još dugo živi naš Džimi!