FA Kup – pregled finala i sumiranje sezone

Utakmica na Vembliju uopšte nije razočarala. Arsenal je poveo kontroverznim golom Aleksisa Sančeza već u 4. minutu i posle toga je Arsenal nastavio sa dobrim šansama koje su se ređale pred golom Kurtoe. Na drugoj strani Kosta je imao dobru šansu dok su zapretili još Pedro i Azar.

slavlje-igraca-arsenala

Drugo poluvreme je počelo kao i prvo, pritiskom Čelsija ali je opravdani crveni karton zbog simuliranja, Viktora Mosesa, možda i bio presudan za nastavak meča. Ipak Čelsi je i sa igračem manje uspeo da izjednači preko Koste ali samo dva minuta kasnije Arsenal ponovo vraća prednost preko Žirua i Remzija.

podizanje-pehara

Ovo je Arsenalu rekordni 13. trofej FA kupa, prvi posle dve godine.

Čelsi – Arsenal 1:2 (Kosta 76′ – Sančez 4′, Remzi 79′)

SUMIRANJE SEZONE

Druženje ove sezone smo počeli još u septembru sa pregledom 4. runde kvalifikacija u kojoj su igrali timovi od 5. pa do onih iz 10. ranga koji su još uvek bili ostali u takmičenju. Ta 4. kvalifikaciona runda nam je donela prvo iznenađenje, ekipu Vestfildsa iz 9. ranga koja je ušla u prvu zvaničnu rundu pobedom protiv Lejstona.

U narednoj rundi imali smo prilike da ih gledamo na Sportklubu protiv Karzon Eštona i par minuta ih je delilo od istorijskog plasmana u drugu zvaničnu rundu.

Ta prva zvanična runda nam je donela ispadanje Svindon Tauna od petoligaša Istlija na svom terenu, meč koji je obeležio silazak Tima Šervuda iz lože na klupu i vođenje utakmice, goleada Dartforda i Satona u meču koji je završen rezultatom 3:6, remi šestoligaša Barkli Tauna sa Džilingemom i pobeda u ponovljenom meču na domaćem terenu, istorijski plasman sedmoligaša Staurbridža u drugu rundu…

gol-sona-rageta

Barnli – Linkoln Siti

Druga runda nije donela priključivanje novih timova a ovih što su prošli dalje iz prve su doneli još magije. Svi pamtimo het-trik napadača Karzon Eštona, Adama Morgana, protiv Vimbldona i preokret Vimbldona koji je do 80. minuta gubio sa 3:0 da bi do 94. preokrenuo na 3:4, preokret Saton Junajteda protiv Čeltenam Tauna, Saton koji će tek u narednim rundama postati još poznatiji, ubedljiv poraz Koventrija od Kembridža sa 4:0 koji je samo najavio očajnu sezonu i još jedan fenomenalan rezultat Staurbridža koji je na svom terenu pobedio Nortempton sa 1:0 i plasirao se u narednu, treću rundu.

Treća runda je već dosta zanimljivija jer se u njoj priključuju timovi iz Čempionšipa i Premijer lige. Žreb nam je doneo povratak Japa Stama na Old Traford samo sada u ulozi trenera sa svojim Redingom, Linkoln je dobio šansu da se ukrsti sa drugoligašom Ipsvičem i posle nerešenog ishoda na strani, pred svojim navijačima i tv kamerama pobede na domaćem terenu i tako naprave prvo veliko iznenađenje u svom pohodu na što bolji plasman u FA kupu, Milvol je izbacio prvog premijerligaša, deklasirajući Bornmut sa 3:0, Staurbridž se odlično držao u gostima protiv Vikomba ali kasni gol Akinfenve im je skratio uživanje u FA kupu za ovu sezonu. Treću rundu je obeležilo i fenomenalno držanje Plimuta protiv, dodoše kombinovanog tima Liverpula ali opet, treba im dati sve zasluge. Liverpul je slomio Plimut tek u ponovljenom meču u kom su i domaćini imali svojih šansi.

totenhem-vikomb

Slavlje igrača Vikomba posle vodećeg gola na Vajt Hart Lejnu

Kasnije runde četvrta, peta i šesta su nam donele neke odlične utakmice i goleade. Milvol je posle Bornmuta izbacio još dva premijerligaša (Votford i Lester) pre debakla od Totenhema, Totenhem je upravo u četvtoj rundi bio na pragu ispadanja od četvrtoligaša Vikomba koji je na Vajt Hart Lejnu vodio sa 0:2 i sa 2:3 do nekoliko minuta pre kraja ali su ipak domaćini uspeli na čudesan način golovima Alija i Sona da preokrenu i dobiju utakmicu. Ova partija Vikomba definitivno ulazi u izbor za utakmicu sezone u FA kupu, a zanimljivost je da je napadač gostuju, Pol Hejs, jedini igrač ove sezone koji je uspeo da da 2 gola Totenhemu na VHL, a Vikomb jedina ekipa koja je dala više od 2 gola. Saton a pogotovu Linkoln su definitivno hitovi sezone u FA kupu. Saton je posle pobede na Lids Junajtedom dobio priliku da ukrsti koplja sa Arsenalom, svi smo imali prilike da budemo svedoci te utakmice na tv-u i šou programa rezervnog golmana Satona. Drugi petoligaš Linkoln je posle izbacivanja Brajtona napravio verovatno i najveće iznenađenje ovosezonskog FA kupa pobedom protiv Barnlija u gostima, golom Šona Rageta u 90. minutu meča. To je bio prvi put od osnivanja FA kupa da su dva petoligaša izborila plasman u 5. rundu takmičenja.

vejn-so

Rezervni golman Saton Junajteda – Vejn Šo

Kao nagradu za odličnu sezonu, igrači Linkolna su dobili Arsenal za protivnike u narednoj rundi, utakmica koju su izgubili 5:0 ali kako su igrali prvo poluvreme na tom meču, a i ceo meč zaslužili su sve pohvale.

Polufinale nam je donelo tri Londonska tima posle 15 godina, još od 2002. godine i četiri tima iz prvih pet na tabeli. U goleadi i fenomenalnom meču, Čelsi je bio bolji od Totenhema dok je Arsenal posle produžetaka izvukao pobedu protiv Mančester Sitija.

Najbolji strelci su Hung Min Son i Adam Morgan sa po 6 postignutih golova.